Środki ostrożności i informacje o przepisach 19 Zoll Tec Ai 9104tld dotyczą zasad bezpieczeństwa i ochrony technicznej dla tego typu procesorów i systemów. Zgodnie z tymi przepisami, producent urządzenia musi zapewnić, że procesor posiada odpowiednie zabezpieczenia przed naruszeniem danych. Aby osiągnąć optymalne wyniki w zakresie bezpieczeństwa, zaleca się stosowanie środków ostrożności takich jak: regularne wykonywanie kopii zapasowych danych, używanie silnych haseł i innych środków ochrony dostępu, instalowanie najnowszych aktualizacji oprogramowania, stosowanie zaawansowanych technologii szyfrowania i wykorzystywanie wielu poziomów zabezpieczeń w systemach.
Ostatnia aktualizacja: Środki ostrożności i informacje o przepisach 19 Zoll Tec Ai 9104tld
Wytwórcy, importerzy, dalsi użytkownicy i dystrybutorzy, jak również producenci i importerzy pewnych szczególnych wyrobów, muszą poinformować o zidentyfikowanych zagrożeniach stwarzanych przez te substancje innych uczestników łańcucha dostaw, w tym także konsumentów.
Do tego celu służy oznakowanie substancji lub mieszaniny zgodnie z rozporządzeniem CLP przed wprowadzeniem jej do obrotu, gdy:
- substancja lub mieszanina jest zaklasyfikowana jako stwarzająca zagrożenie;
- mieszanina zawiera jedną lub większą liczbę substancji zaklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie w ilości przekraczającej określoną wartość progową;
- produkt jest substancją wybuchową.
CLP określa treść oznakowania na etykiecie i umiejscowienie na niej poszczególnych elementów. Etykieta powinna być solidnie przymocowana do opakowania w jednym lub kilku miejscach i musi zawierać następujące dane:
CLP określa ogólne wymagania dotyczące oznakowania, tak by zapewnić bezpieczne stosowanie i dostawy substancji oraz mieszanin stwarzających zagrożenie. Pewne wyjątki w kwestii oznakowania dotyczą np. substancji i mieszanin zawartych w opakowaniach małych (zwykle o pojemności mniejszej niż 125 ml) lub w inny sposób trudnych do oznakowania. Inne przykłady zostały wymienione w punkcie 1. 3 załącznika I do rozporządzenia CLP. Wyjątki te pozwalają dostawcy pominąć zwroty określające zagrożenie i(lub) środki ostrożności albo piktogramy spośród elementów oznakowania wymaganych zazwyczaj zgodnie z rozporządzeniem CLP.
Opakowanie substancji chemicznych stwarzających zagrożenie musi być zaprojektowane, skonstruowane i zamykane w taki sposób, by jego zawartość nie mogła w żadnym wypadku wydostać się na zewnątrz. Zatem materiał, z którego wykonano opakowanie, musi być mocny i solidny oraz odporny na uszkodzenie przez jego zawartość. W przypadku wymiennych zamknięć możliwe musi być ponowne wielokrotne zamknięcie opakowania bez ryzyka wydostania się zawartości na zewnątrz.
Opakowanie substancji chemicznej dostarczanej ogółowi społeczeństwa nie może wzbudzać zainteresowania lub ciekawości u dzieci ani wprowadzać w błąd konsumentów. Pod względem wyglądu lub konstrukcji opakowanie nie może być podobne do opakowań środków spożywczych, pasz dla zwierząt lub produktów leczniczych albo kosmetycznych.
Zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i wyczuwalne dotykiem ostrzeżenia o niebezpieczeństwie
Zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i(lub) wyczuwalne dotykiem ostrzeżenia o niebezpieczeństwie są konieczne, jeśli dane substancje lub mieszaniny dostarczane są ogółowi społeczeństwa i stwarzają pewne zagrożenie lub jeśli produkt zawiera metanol albo dichlorometan. Omówienie różnych zagrożeń, których dotyczy ten obowiązek, dostępne jest na stronie „Szczególne sytuacje związane z oznakowaniem i pakowaniem”, do której łącze również znajduje się na tej stronie.
W celu uzyskania szczegółowych wskazówek dotyczących wymogów w zakresie oznakowania i pakowania zalecane jest zapoznanie się z Wytycznymi dotyczącymi oznakowania i pakowania na podstawie rozporządzenia CLP.
1. Czym są substancje niebezpieczne?
„Substancje niebezpieczne” zasadniczo są substancjami chemicznymi lub metalami, które ze względu na swoje właściwości fizyczne stanowią bezpośrednie zagrożenie i mogą spowodować poważne urazy lub śmierć z różnych przyczyn. Niektóre mogą spowodować uraz poprzez sam kontakt, podczas gdy inne – w reakcji chemicznej z innymi substancjami.
2. Jakie są ich rodzaje?
Substancje niebezpieczne można podzielić na cztery główne kategorie:
- substancje szkodliwe bezpośrednio, które mogą wyrządzić szkodę przy uprzedniej reakcji chemicznej lub bez niej;
- substancje reagujące z wodą, które reagują z wodą lub parą wodną i wytwarzają ciepło lub gazy łatwopalne/wybuchowe;
- środki utleniające, które wytwarzają tlen, naturalnie lub przy wystawieniu na działanie ciepła, zwiększając ryzyko pożaru lub wybuchu; oraz
- substancje toksyczne, które zatruwają organizm poprzez wdychanie, spożycie lub wchłonięcie przez skórę.
Niektóre substancje można zakwalifikować do więcej niż jednej z tych kategorii i dlatego stanowią one jeszcze większe zagrożenie.
3. Gdzie można się z nimi zetknąć?
Z substancjami niebezpiecznymi najczęściej ma styczność personel pracujący przy ładunkach w portach, śródlądowych składach celnych, portach lotniczych i niektórych instalacjach rafineryjnych.
4. Fumiganty
Fumiganty są substancjami niebezpiecznymi, w przypadku których istnieje największe prawdopodobieństwo, że funkcjonariusz się z nimi zetknie. Stosuje się je do pozbywania się z kontenerów gryzoni i owadów będących szkodnikami. Fumiganty często stosuje się przed wysłaniem kontenera do UE. Jeżeli kontenery nie zostaną odpowiednio wywietrzone po odbiorze, dymy mogą stanowić poważne zagrożenie dla funkcjonariuszy, którzy w nich pracują. Istnieją następujące trzy powszechne rodzaje fumigantów, z których każdy stanowi odrębne zagrożenie.
Bromek metylu (bromometan): wysoce toksyczna substancja chemiczna stosowana powszechnie jako fumigant, szczególnie w kontenerach z glebą lub drewnem. Chociaż bromek metylu jest wysoce toksyczny, objawy zatrucia mogą wystąpić po kilku godzinach. Należą do nich:
- oparzenia skóry spowodowane długotrwałym kontaktem z ciekłą postacią tej substancji chemicznej;
- znaczna akumulacja płynu w płucach spowodowana wdychaniem oparów;
- uszkodzenie mózgu i układu nerwowego, oraz być może nerek. Nawet krótkotrwałe narażenie na działanie dymów bromku metylu może wywołać złe samopoczucie, w tym bóle głowy, pieczenie oczu, bóle brzucha i drętwienie stóp. Skutki te mogą się utrzymywać przez kilka dni, ale ich powaga zależy od stężenia substancji i czasu narażenia. Długotrwałe narażenie na działanie bromku metylu może nawet spowodować śmierć.
- nie upłynęły dwa lub trzy tygodnie od fumigacji; lub
- granulki umieszczono w przestrzeni odizolowanej, w której nie mogły się skutecznie rozłożyć; lub
- brakuje rejestrów dotyczących fumigacji lub są one niedostępne. Nieprawidłowo odymione kontenery są okazjonalnie przywożone z Afryki, Ameryki Południowej lub Środkowego i Dalekiego Wschodu. Fosforowodór jest bezbarwny, ale ma nieprzyjemny zapach przypominający zapach zgniłej ryby. Jeżeli zostanie wciągnięty do płuc, może wywołać zapalenie dróg oddechowych i uszkodzić centralny układ nerwowy. Do objawów należą dreszcze, nudności, wymioty, bóle głowy i bóle gastryczne. W poważnych przypadkach może nawet spowodować śpiączkę lub śmierć.
- litery „P”
- cyfry określającej środek ostrożności
- „1” – ogólne
- „2” – zapobieganie
- „3” – reagowanie
- „4” – przechowywanie
- „5” – usuwanie
- dwóch cyfr odpowiadających kolejnemu numerowi środka ostrożności.
- Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia
- piktogramy określające rodzaj zagrożenia
- ↑ Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/918 z dnia 19 maja 2016 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Tekst mający znaczenie dla EOG), s. 43 [dostęp 2021-04-22].
- Karty charakterystyki, tłumaczenie i opracowanie. Wykaz zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia (Zwroty H oraz EUH) oraz wykaz zwrotów wskazujących środki ostrożności (Zwroty P). Brzmienie zwrotów uwzględnia poprawki wprowadzone 2 ATP, 4 ATP i 8 ATP, ekos. pl [dostęp 2021-04-22].
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 [dostęp 2021-04-22].
- [dostęp 2021-04-22].
Fosforek glinu (fosfina): granulki fosforku glinu są stosowane do fumigacji kontenerów ze środkami spożywczymi, tytoniem i innymi łatwo psującymi się towarami podczas transportu. Granulki rozkładają się podczas podróży, uwalniając gazowy fosforowodór, który zabija szkodniki i ulatnia się w ciągu dwóch lub trzech tygodni. Niebezpieczeństwo powstaje, kiedy:
Cyjanowodór: fumigant ten jest stosowany mniej powszechnie niż bromek metylu i fosforek glinu, ale jest szczególnie niebezpieczny. Ma zapach kojarzący się z migdałami. Nawet w niskich stężeniach może wywołać zawroty głowy, nudności, bóle głowy i bóle brzucha, powodując utratę przytomności i paraliż. Wdychanie wysokich stężeń może szybko doprowadzić do śmierci.
5. Chemikalia
Oprócz fumigantów w kontenerach zaplombowanych nawet przez krótki okres mogą być obecne inne chemikalia w niebezpiecznych ilościach. Może to być spowodowane wyciekiem ładunku (ewidentnym lub nieewidentnym) bądź reakcją chemiczną między towarami.
Załącznik do dyrektywy Komisji 2006/15/WE z dnia 7 lutego 2006 r. zawiera szczegółowe informacje na temat indykatywnych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego w odniesieniu do listy powszechnie występujących chemikaliów razem z ich numerami EINECS (europejski wykaz istniejących substancji o znaczeniu komercyjnym) i CAS (Chemical Abstracts Service) w celu ułatwienia ich identyfikacji.
Jeżeli którakolwiek z tych substancji zostanie wykryta lub karta MSDS wskazuje jej obecność bądź funkcjonariusz podejrzewa, że może być obecna, należy szukać dalszej pomocy i nie wchodzić do kontenera przed otrzymaniem potwierdzenia, że jest to bezpieczne. Należy pamiętać, że poza oparami niektóre chemikalia mogą być też łatwo wchłaniane przez skórę.
Zastosowanie ma dyrektywa nr 24/1998. Ponadto Komisja regularnie publikuje zaktualizowane wykazy wartości progowych w ramach dodatkowych dyrektyw. Obecnie obowiązuje dyrektywa 2007/30/WE.
Progowe dopuszczalne wartości ulegają zmianie w wyniku dalszych badań i doświadczeń; w celu określenia obowiązujących dopuszczalnych wartości należy sprawdzać zarówno dyrektywy Komisji, jak i przepisy krajowe.
6. Co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko?
Prace związane z fumigacją są bardzo ściśle kontrolowane. Określone rodzaje fumigantów są zakazane i należy podjąć środki zabezpieczające w celu zminimalizowania ryzyka zachorowania. Należy trzymać się z daleka od kontenerów podczas wykonywania prac związanych z fumigacją. Większość importerów zostawia kontenery otwarte przez godzinę po ich przybyciu, aby umożliwić wydostanie się dymów. Nie należy próbować otwierać kontenera lub wchodzić do niego, dopóki importer (lub jego przedstawiciel) nie powie, że jest to bezpieczne. Kierownicy personelu przeprowadzającego tajne operacje muszą ocenić ryzyko i podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności. Wszystkie prace zawsze należy przeprowadzać w sposób bezpieczny.
7. Co robić w przypadku złego samopoczucia?
Jeżeli funkcjonariusz poczuje się źle podczas pracy w kontenerze lub badania substancji, musi natychmiast przerwać pracę i opuść dany obszar. Powinien również zgłosić się do lekarza – nawet, jeżeli poczuł się lepiej – i zgłosić zdarzenie.
8. Inne substancje niebezpieczne
Niektóre rodzaje substancji niebezpiecznych wymagają specjalnych warunków przechowywania. Na przykład substancje reagujące z wodą należy trzymać w wodoodpornych kontenerach; czasem przechowuje się je w olejach, jeżeli są szczególnie podatne na reakcje (np. sód). Należy trzymać je z daleka od pomieszczeń z automatycznymi instalacjami tryskaczowymi.
Środki utleniające powinny być przechowywane z daleka od cieczy o niskiej temperaturze zapłonu, takich jak oleje. Zarówno środki utleniające, jak i ciecze o niskiej temperaturze zapłonu należy trzymać z daleka od źródeł ciepła. Z uwagi na fakt, że środki utleniające same wytwarzają tlen, konwencjonalny sprzęt pożarniczy opierający się na tłumieniu płomieni może być nieskuteczny.
W przypadku konieczności pracy w pobliżu substancji niebezpiecznych należy stosować odpowiednią odzież ochronną. Nigdy nie wolno dotykać, wdychać ani próbować niczego, co wydaje się niebezpieczne.
Pamiętaj: najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka jest całkowite unikanie substancji niebezpiecznych.
Zwroty wskazujące środki ostrożności, zwroty P (od ang. P-statements, czyli precautionary statements) – oznaczenia na etykietach substancji chemicznych i mieszanin informujące o zalecanych środkach ostrożności służących zapobieganiu lub zminimalizowaniu szkodliwych skutków wynikających z zagrożeń stwarzanych przez produkt niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego lub środowiska. Wprowadzone zostały przez rozporządzenie CLP wdrażające globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowania chemikaliów (GHS) na obszarze Unii Europejskiej.
Zwroty P zastąpiły wcześniejsze zwroty S (zwroty bezpieczeństwa), których stosowanie było dopuszczone przejściowo do 1 czerwca 2015 roku w sytuacjach określonych w rozporządzeniu CLP.
Zwroty są zakodowane przy użyciu symboli alfanumerycznych, które składają się z:
Zwroty wskazujące środki ostrożności – ogólne[edytuj | edytuj kod]
P101 | W razie konieczności zasięgnięcia porady lekarza należy pokazać pojemnik lub etykietę. | ||
---|---|---|---|
P102 | Chronić przed dziećmi. | P103 | Przed użyciem przeczytać etykietę. |